Jaka forma opodatkowania dla fotografa jest najlepsza? To zdanie na pewno zadaje sobie każda osoba, która chce założyć firmę i zarabiać na fotografii. Odpowiedź jest jedna: to zależy. Uprzedzam jednak, że podane niżej dane są aktualne na dzień pisania tego tekstu i zanim wybierzecie formę opodatkowania dla swojej firmy (w większości wypadków najbliższa szansa na zmianę to nowy rok podatkowy), skonsultujcie to z księgowymi.
Jakie są formy opodatkowania?
Gdy zakładamy firmę, to na jej początku musimy zadeklarować, z jakiej formy opodatkowania chcemy skorzystać. Od tego zależy, w jaki sposób będziemy prowadzili swoją firmę oraz ile pieniędzy przelejmy na konto Urzędu Skarbowego. W jednoosobowej działalności fotograficznej rozróżniamy cztery formy opodatkowania:
- zasady ogólne z dwoma progami podatkowymi (17% i i 32% od dochodów),
- podatek liniowy (19% od dochodów),
- ryczałt (15% od przychodów),
- karta podatkowa (stała kwota podatku bez względu na przychody czy dochody).
Jak widzicie, trochę się one różnią. Podstawowa różnica polega na tym, na jakiej podstawie obliczany jest nasz podatek. W dwóch pierwszych brany jest pod uwagę dochód, czyli nasz realny zarobek. Przychodem nazywamy bowiem kwotę, na jaką opiewają wystawione rachunki lub faktury. Kosztami – wszelkie… koszty, np. internet, paliwo, rata leasingu, nowy obiektyw, fotoksiążka dla Twojej pary. Bardzo uproszczone równanie przychody – koszty = dochód pokazuje nam, jak to mniej więcej działa. Odrębną sprawą jest natomiast karta podatkowa. Jeśli ją wybierzemy, to właściwy dla nas Urząd Skarbowy poda kwotę, jaką musimy zapłacić w formie podatku. Jeśli do tego nie jesteśmy podatnikami VAT (wystawiamy faktury lub rachunki zwolnione z tego podatku), to nie potrzebne są nam usługi księgowe. W każdym innym – szczerze polecam.
Jaka forma opodatkowania dla fotografa jest najlepsza?
Nie ma na to prostej odpowiedzi. Każdy z nas inaczej zarabia. Jedni mają stały lub przewidywalny dochód, u innych jest raz lepiej, raz gorzej. Ja zaliczam się do tej drugiej grupy. Wiele osób na sam początek poleca wybranie zasad ogólnych, przewidując, że w pierwszych miesiącach jednoosobowej działalności gospodarczej będziemy mieli stosunkowo spore koszty, które obniżą dochody oraz podatek do zapłaty. Na koniec roku podatkowego można wtedy rozważyć, co dalej.
Jaka forma opodatkowania dla fotografa jest najlepsza – na to pytanie starałem się także odpowiedzieć we vlogu na moim kanale. Prezentuję w nim więcej szczegółów i różnic pomiędzy poszczególnymi formami oraz proste symulacje.