Jak wysyłać zdjęcia? To zależy od tego, co się z nimi ma stać. Zdjęcia do wyboru, jednorazowy upload czy przekazanie dużych plików – do tych trzech zadań wykorzystuję różne narzędzia.

Dysk Google i aplikacja desktopowa

Dysk Google to typowa chmura z dostępem przez przeglądarkę i aplikacje desktopowe oraz smartfona. Za darmo mamy do dyspozycji 15 GB przestrzeni. Sam płacę 9 zł miesięcznie za 100 GB i współdzielę to także między pocztę. Zaletą Dysku jest aplikacja na komputer, bo dzięki niej nasz upload jest jeszcze sprawniejszy:

  • możemy wyłączyć komputer w dowolnym momencie, nasz internet odmówi posłuszeństwa – aplikacja wznawia upload w momencie przerwania. To szczególnie przydatne, gdy musimy przekazać np. plik o wielkości 10 GB,
  • eksportując zdjęcia, można od razu wskazać synchronizowany z chmurą folder. Dzięki temu upload zacznie się już na samym początku,
  • mogę udostępnić folder klientowi i nadpisywać zdjęcia, jeżeli klient chciałby, abym wprowadzić poprawki. Wystarczy potem odświeżyć link.

[mailerlite_form form_id=5]

picu – WordPress Photo Proofing Gallery

Wtyczka do Wordpressa, na którym mam stronę. Pozwala utworzyć galerię (dodatkowo zabezpieczyć hasłem) i wysłać klientowi zestaw zdjęć do wyboru. O wyborze zostaniemy poinformowani mailem, a z wtyczki wygenerujemy listę z nazwami plików. Wystarczy wtedy wkleić to do wyszukiwarki Lightrooma, aby posortować zdjęcia.

Smash

Usługa online (za darmo, ale są też płatne plany), która pozwala nam wygenerować link ważny kilka dni. Nie zaśmiecamy naszych chmur jednorazowymi uploadami. Smash pozwala podejrzeć wysłane zdjęcia lub obejrzeć bezpośrednio w przeglądarce przekazany film.

I co jeszcze?

Dobrą praktyką jest posiadanie na swojej stronie tzw. strefy klienta. Zazwyczaj są to galerie zabezpieczone hasłem, które przekazujemy klientowi. Dodatkowo możemy tam dodać link do pobrania zdjęć w dużej rozdzielczości. Świetnie sprawdza się to w przypadku wesel czy eventów, bo klient może ten link przesłać także dalej.

Użytkownicy Lightrooma mogą także korzystać z udostępniania galerii prosto z programu w ramach swojej przestrzeni Creative Cloud. Łatwiej na pewno korzystać z tej opcji w przypadku cloudowej wersji programu niż Classica.

Tych dwóch sposobów nie zamieściłem w filmie o tym, jak wysyłać zdjęcia. Wymieniłem tam jednak trzy wspomniane rozwiązania.