W Czarnowie w gminie Zławieś Wielka mieszka Józef Żurek, najstarszy mężczyzna w Polsce i uczestnik bitwy nad Bzurą. Niedawno skończył 108 lat.

Postać o tak imponującej historii zasługiwałaby, żeby poświęcić jej fotograficznie trochę więcej czasu niż standardowej zlecce w stylu „dwa zdjęcia i nara”. Nawet nie przez wzgląd na dobry temat w gazecie, ale z szacunku dla tego człowieka.

Wchodząc na temat, powinniśmy mieć pomysł, wizję. Potem Twoja koncepcja najczęściej zupełnie rozjeżdża się w rzeczywistości. Tak było i tym razem. Przyjeżdżam więc z kolegą pod wskazany adres. Wyciągam z bagażnika softobx, statyw, lampę, skrzynkę z akcesoriami. Gdy wnoszę klamoty do czyjegoś domu, nigdy do końca nie wiadomo, czy będę robił zdjęcia, czy montował antenę telewizyjną.

Pana Józefa chciałem sfotografować tak, aby wyglądał dumnie. Może znalazłyby się jakieś pamiątki, odznaczenia. Zbudowałem sobie już finalny obraz. Okazało się jednak, że liczne wydarzenia związane z jego urodzinami osłabiły go na tyle, że podupadł na zdrowiu i był w łóżku.

Pan Józef powiedział, że będzie w stanie usiąść, ale na wstawanie nie ma szans. Nawet w sumie już o to nie pytałem. Czekałem więc, aż Michał, który napisał tekst z tego spotkania, skończy rozmowę. W międzyczasie zobaczyłem właśnie ten obrazek. Pan Józef energicznie opowiada o swoich doświadczeniach wojennych, jego żona Teresa w drugim pokoju przegląda jakąś kolorową gazetę. I to zdjęcie znalazło się w ostatnim numerze „Poza Toruń”.